דר יואב ירון לוגו מוקטן-120

ציפוי קומפוזיט – ציפוי שיניים משרף מרוכב

נכתב על ידי אינפומד | נבדק רפואית על ידי ד"ר יואב ירון

השיניים שבפינו לא ממלאות רק תפקיד פונקציונלי – הן גם משפיעות במידה משמעותית על המראה החיצוני שלנו, ובהמשך לכך גם על ביטחוננו העצמי. אחת הדרכים הנפוצות ביותר לשפר את האסתטיקה של החיוך שלנו היא באמצעות שימוש בציפויי שיניים

הקומפוזיט הוא חומר חזק ועמיד במיוחד המופק משרף מרוכב, ששימש בעבר בעיקר לשם יצירת סתימות לבנות. ציפוי קומפוזיט (הידוע גם כציפוי מרוכב או בונדינג) הוא שכבת למינציה דקיקה שניתן להדביק על גבי השיניים הקדמיות כדי לשפר את מראן, ולהפוך את החיוך שלנו ללבן, בוהק ומרשים. 

ציפוי הקומפוזיט דומה במראהו לשיניים אמיתיות והוא נוח ביותר לשימוש, מכיוון שהוא אינו דורש ייצור במעבדה וניתן להתקינו על השיניים במהלך ביקור אחד אצל הרופא. ההצלחה של השימוש בציפויי קומפוזיט הפכה את התהליך לאחד מטיפולי השיניים הקוסמטיים הנפוצים ביותר ברחבי הארץ והעולם. 

למי מתאים ציפוי קומפוזיט?

ציפוי קומפוזיט מעניק לשיניים הקדמיות מראה אחיד, סימטרי, ישר ובוהק. הטיפול מתאים לתיקון קשת של פגמים אסתטיים קלים מסוגים שונים:

 • סגירת רווח בשיניים: ניתן להיעזר בציפוי קומפוזיט כדי להקטין או להעלים לחלוטין רווחים בין השיניים, בתנאי שהם קטנים מספיק ואינם דורשים התערבות אורתודנטית. 
 • הלבנת שיניים ותיקון כתמים ופגמים בצבע: רבים מאיתנו לא מרוצים מצבע השיניים שלנו. ציפוי קומפוזיט מאפשר להסתיר את השיניים בעלות הצבע הבעייתי, ולהעניק להם גוון פנינתי זוהר ומושלם.
 • כיסוי שיניים שבורות או סדוקות – שיניים עלולות להיסדק לעיתים, בעקבות חבלה או טיפול דנטלי פולשני. במקרה של סדקים קטנים, ניתן להעלים אותם מהעין באמצעות ציפוי קומפוזיט
 • יצירת שוויון בגודל השיניים – ניתן להתקין ציפוי קומופזיט על שן או שיניים קטנות מדי כדי ליצור חיוך פרופורציונלי ואחיד. 
 • תיקון מנשך פתוח קל – זהו מצב לא נוח ביותר, שבו יש רווח בין השיניים העליונות והתחתונות גם בעת סגירה מוחלטת של הלסתות. בעזרת ציפוי קומפוזיט ניתן להאריך מעט את השיניים ולהקל על המצב.
 • יישור שיניים – שיניים עקומות, שקועות או מסובבות בדרך כלל דורשות התערבות אורתודנטית, אך במקרים קלים ניתן לשפר את המצב בעזרת התקנת ציפוי שיניים קומפוזיט, שגורם להן להיראות ישרות, סדורות ואחידות.

למרות שהקומפוזיט הוא חומר עמיד ביותר, הוא עלול להישבר תחת לחץ או חבלה. משום כך, הוא אינו מתאים לאנשים שנוהגים לחרוק שיניים או לכסוס ציפורניים או לכאלה שעוסקים בפעילויות ספורט שעלולות לגרום לחבלה. גם מעשנים אינם מועמדים אידיאליים לטיפול זה, כיוון שניקוטין עלול להכתים את הציפויים. 

תהליך הציפוי

התקנת ציפוי קומפוזיט מתבצעת בפגישה אחת בלבד אצל הרופא, ובדרך כלל אינה דורשת השחזה של השיניים. אין שום הנחיות מיוחדות לקראת הטיפול, אך במידת הצורך הרופא יטפל תחילה בעששת או מחלות חניכיים באיזור לפני הדבקת הציפויים. 

בשלב הראשון של הטיפול, המטופל ורופא השיניים יבחרו יחד את צבע הקומפוזיט הרצוי. אם הכיסוי עתיד להיות מורכב על שן או שיניים בודדות, חשוב לוודא שצבע הכיסוי יתאים לצבע השיניים המקוריות באופן מדויק. לאחר מכן, הרופא יבצע ניקוי יסודי של חלל הפה. 

בשלב הבא, הרופא מבצע חספוס קל של אמייל השן, ואז משתמש בדבק עוצמתי כדי להדביק עליה את כיסוי הקומפוזיט, שכבה אחר שכבה. לאחר הנחת כל שכבה, הרופא משתמש באור כדי להקשות את הקומפוזיט. לבסוף, הרופא מניח על השן חומר איטום, מבצע זיגוג וליטוש סופי ומנקה את השיניים. 

הנחיות לאחר הטיפול

ביומיים הראשונים שלאחר הטיפול יש להימנע מהכתמת הציפויים על ידי הימנעות מעישון, שתיית תה וקפה וצריכת מזונות ומשקאות בעלי צבעים חזקים כמו סלק, שוקולד או יין אדום.

אם הרופא הרדים את האיזור לפני הטיפול, כדאי להימנע מאכילת מוצקים עד שההרדמה מתפוגגת, כדי להימנע מנשיכה של הלשון או החך. 

כיצד עלי לנהוג כדי לשמר את התוצאה לאורך זמן?

ציפוי קומפוזיט לא נועד לעמוד בעומסים כבדים. לכן, כדאי להימנע מלעיסת מזונות קשים, כרסום עטים, כסיסת ציפורניים וכדומה, בעזרת השיניים שבהן בוצע הטיפול. חשוב לזכור שלא להשתמש בשיניים כדי לפתוח מכסים של קופסאות או כדי לפצח גרעינים. לאנשים שעוסקים בפעילויות ספורט אינטנסיביות חשוב להגן על השיניים מחבלות באמצעות שימוש בסד ייעודי. 

חשוב גם לדעת כי ציפויי קומפוזיט עשויים להתכהות או לשנות את צבעם בעקבות חשיפה לניקוטין או למאכלים ומשקאות בעלי צבע עז, לכן כדאי להפחית או להימנע מעישון ולצמצם למינימום צריכה של מזונות אלו. 

כמובן שיש לשמור על היגיינה אוראלית טובה ולטפל בשיניים שעברו את הטיפול בדיוק כמו בשיניים האחרות – להקפיד על צחצוח שיניים פעמיים ביום, להשתמש בחוט דנטלי ולבקר אצל השיננית באופן קבוע.

יתרונות וחסרונות של ציפוי קומפוזיט

יתרונות:

 • הטיפול מספק לשיניים מראה אסתטי וטבעי ביותר, ויכול לפתור מספר רב של בעיות.
 • התהליך כולו אינו דורש יותר מביקור אחד אצל הרופא, ומביא לשיפור מידי במראה השיניים.
 • לרוב זהו הליך הפיך והוא אינו פולשני, כיוון שאינו דורש השחזה של השיניים.
 • מחיר ההתקנה נוח יחסית לפתרונות אסתטיים אחרים
 • זהו הליך נטול כאבים.

חסרונות:

 • הקומפוזיט עשוי להישבר בעקבות לעיסת מאכלים קשים או חבלה.
 • הקומפוזיט נוטה לצבור כתמים, במיוחד בעקבות תחזוקה שאינה מתאימה.
 • הציפויים מחזיקים מעמד למשך 5–10 שנים בלבד.
 • התהליך לא מתאים לתיקון פגמים אסתטיים חמורים.
 • יש צורך בתחזוקה שוטפת אצל רופא השיניים לשמירת המראה

השוואה בין ציפוי קומפוזיט לציפוי חרסינה

ציפוי קומפוזיט

ציפוי חרסינה

הדרך לחיוך המושלם מתחילה כאן (:

קבעו עוד היום תור לייעוץ עם ד"ר יואב ירון

שימושים נוספים של שרף מרוכב

הקומפוזיט הוא חומר המוכר בעולם רפואת השיניים משכבר הימים. מעבר ליישומו כציפוי שיניים אסתטי, ניתן להשתמש בו לשם אטימת חריצים בשיניים, השלמת שיניים שבורות, ביצוע סתימות לבנות ועוד.

אילו סיבוכים עלולים להיות?

התקנת ציפויי שיניים היא הליך בטוח ביותר, שאין לו סיבוכים או תופעות לוואי. עם זאת, כאמור, ההליך פחות מומלץ עבור מעשנים, אנשים שנוהגים לכסוס ציפורניים וכדומה. במקרים כאלה, ייתכן שכדאי לבחור באופציה של ציפויי חרסינה, בהתקנת כתרים או בגשר דנטלי, כתלות בבעיה שאותה רוצים לתקן.

מחיר ציפוי קומפוזיט

ציפוי קומפוזיט מחיר נע בין 2500–1500 שקלים לשן, בהתאם לסוג המרפאה, מיקומה, מומחיותו של הרופא ועוד.

שאלות ותשובות

האם הטיפול כואב?
טיפול התקנת ציפויי קומפוזיט אינו כואב כלל. 

האם הרופא מבצע הרדמה לפני הטיפול?
לעיתים קרובות תבוצע הרדמה לפני הטיפול כדי למנוע מהמטופל כל חוסר נוחות. 

האם צריך לצום לפני?
אין כל צורך לצום לפני טיפול התקנת ציפויי קומפוזיט.

מה קורה אם הציפוי ניזוק?
במקרה כזה יש לשוב לרופא השיניים כדי להחליף את הציפוי.

האם ציפויי קומפוזיט מחליפים הלבנת שיניים?
במקרים רבים, הציפויים אכן יכולים להחליף הלבנת שיניים. עם זאת, במקרים של התכהות משמעותית של השיניים, צבע השיניים המקורי עלול להיראות תחת ציפוי הקומפוזיט, שהוא בעל גוון שקוף מעט. 

לסיכום, ציפוי קומפוזיט הוא פתרון מצוין, זמין ונוח לפתירת מגוון רחב של בעיות אסתטיות בשיניים. לקביעת תור לייעוץ עם רופא שיניים, מוזמנים להתקשר אלינו במספר 072-3304408

ד"ר יואב ירון

ד"ר יואב ירון

מעל 20 שנות נסיון ברפואת שיניים, מנהל הרפואי של מרפאת שיניים בגני תקווה. ד"ר יואב ירון בעל ניסיון רב באסתטיקה ושיקום הפה, דוגל בחדשנות ומשלב בין טיפול מקצועי ומיומנות גבוהה לבין שימוש במכשור חדשני וחומרי גלם איכותיים. במרפאתו מעסיק ד"ר יואב את מיטב המומחים בתחומי ההתמחות השונים כדי לתת את הטיפול המיטבי והרחב ביותר למטופליו.