דר יואב ירון לוגו מוקטן-120

ציפוי שיניים

תוכן עניינים

ציפויי שיניים - כל מה שחשוב לדעת

רווחים בין השיניים, שיניים שבורות או עקומות? ציפויי שיניים עשויים להיות הפתרון עבורכם. כיצד הם מתוכננים והאם הטיפול עלול לפגוע בשיניים הטבעיות?

בשנים האחרונות, טיפולי שיניים רבים אינם עוסקים בבריאות השיניים והחניכיים בלבד, אלא בשיפור המראה האסתטי של חלל הפה. אנשים רבים מעוניינים בשיניים לבנות יותר, מרשימות ובעלות צורה יפה יותר ומבקשים לעבור טיפולים שונים במטרה ליפות את המצב הקיים.
אחד הטיפולים הפופולריים ביותר לשיפור משמעותי של מראה הפה בכללותו הוא טיפול ציפוי שיניים. פרוצדורה שבמהלכה מצופות השיניים בחרסינה באמצעות הדבקה כימית, ההופכת את הציפוי לחלק בלתי נפרד מהשן עצמה.
במאמר זה נסקור את הטיפול הפופולרי, נבחן לאילו מצבים הוא מתאים, אילו סוגי ציפויים קיימים, נגלה כיצד ניתן לבחור את הציפוי והרופא המטפל המתאימים ונענה על כל השאלות בנושא.

למי ציפוי שיניים מתאים?

ציפוי לשיניים מתאים למטופלים אשר אינם מרוצים ממראה השיניים שלהם ממגוון סיבות:

שיניים סדוקות

ניתן לשחזר מראה של שן סדוקה בעזרת ציפוי נקודתי. אם ישנם סדקים ונזק רב אשר פגע במרקמה ובאסתטיות שלה, ניתן לערוך את הטיפול לכלל השיניים ולהימנע משלב השיוף, כדי לא לפגוע בשן השברירית ולהרוס את התוצאה.

שיניים שבורות / שחוקות

שחיקת השיניים, אשר נגרמת בדרך כלל מחריקת שיניים לא מודעת, גורמת לאובדן רב של חומר בשן, וכמובן למראה שחוק ולא אסתטי כמו גם במקרה של שן שבורה. ציפוי יוכל להשיב לשיניים את החומר שאבד, להסתיר את הנזקים ולשפר את המראה, וכן לחזק את השן ולהגן עליה, שכן זגוגית האמייל שלה נפגעה.

שיניים עקומות

ציפוי החרסינה יכול לעצב את מראה השן מחדש. הציפוי מפסל צורת שיניים ישרה ויפיפייה בצבע לבן מעל שורת השיניים המקורית, העקומה והפגועה.

רווחים בין השיניים

מכיוון שבהליך הפיסול משתמשים בהדבקת חומר נוסף – חרסינה לשורה המקורית, ניתן גם להסתיר רווחים קיימים על ידי בניית מעטפת אחידה, ישרה וצמודה.

שינויי צבע

פרוצדורה זו משמשת פעמים רבות לשינויי צבע שיניים בקרב מטופלים ששיניהם הצהיבו. ציפוי חרסינה מגיע בגוונים לבנים וטבעיים, שבאמצעותם ניתן להסתיר את הצבע הצהוב וליצור שורת שיניים לבנה וזוהרת.

כיסוי שחזורים כושלים

במקרים מצערים רבים, פרוצדורות אסתטיות לחלל הפה נעשות בצורה לא מקצועית, תוצאתן אינה מוצלחת ובעלת מראה לא אסתטי או לא מספק. במקרים אלו, ניתן "להציל" את מראה השיניים באמצעות הציפוי, שכאמור, מסתיר נזקים מסוגים שונים.

סוגי ציפויים

קיימים סוגים שונים של ציפויי שיניים, הנעשים בטכנולוגיות שונות, מחומרים שונים, וכמובן במחירים שונים.

ציפוי EMAX

שיטה מתקדמת ביותר המתאימה להסתרה של פגמים נרחבים בחלל הפה, אך גם מתאימה למקרים נקודתיים. ציפוי שיניים EMAX עשוי מחרסינה עמידה במיוחד, ונחשב לאיכותי ביותר. במקרה זה, הציפוי הוא דק במיוחד, ולא נדרשת עבודת שיוף משלימה. בהתאם לכך, נדרשת הכנה מינימלית מקדימה של השיניים, כדי להתאימן למעטפת היוקרתית.

יתרונות שיטת אי מקס: קיימים גוונים טבעיים רבים לבחירה, התוצאה נשמרת לאורך שנים רבות, איכותית ובעלת נראות טבעית ומושלמת.

חסרונות השיטה: דורשת הכנה מקדימה של השן ונחשבת יקרה יותר.

ציפוי קומפוזיט

אחת השיטות הנפוצות לציפוי שיניים היא ציפוי קומפוזיט. שיטה זו משתמשת בחומר הסינתטי שממנו מכינים סתימות, לכן הוא מגיע בגוונים רבים, וניתן להתקין אותו בטווחי עובי שונים, בהתאם למצב המטופל. הקומפוזיט מצוין להסתרת פגמים שונים לרבות כתמים והצהבה, ובריא יותר לשן הטבעית, שכן זהו ציפוי שיניים ללא השחזה, שבו לעיתים קרובות אין צורך בשיוף של מעטפת השן או פגיעה בה. טיפול זה ידוע במהירותו ומחיריו הנוחים יותר.
יתרונות ציפוי קומפוזיט: עמיד לאורך שנים, מגן על השן הטבעית, מהיר לביצוע ונוח לכיס.
חסרונות הקומפוזיט: דורש תחזוקה כל כמה שנים, דורש שמירה מוקפדת על הציפוי, פחות עמיד, מוגבל במקרים בעלי מורכבות.

ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה נחשב מאוד איכותי ולכן חרסינה היא החומר שממנו מיוצרים רבים מהציפויים. לאחר שיוף עדין של שכבת האימייל והסרה של חלקי השן הפגועים, מונח הציפוי העשוי חרסינה רגילה שעוביו כ-0.5 מ"מ.
יתרונות ציפוי חרסינה: חומר ידידותי לחניכיים, איכותי ומגיע בצבעים רבים.
חסרונות ציפוי חרסינה: לא ניתן להסירו לאחר ההדבקה (אלא בשיוף), יקר יחסית.

ציפוי זירקוניה

בשיטה זו יוצרים ציפוי דו שכבתי: שלד הציפוי, המצפה את שורות השיניים, עשוי מחומר הזירקוניה החזק, שעליו נבנית שכבת חרסינה.
יתרונות: ציפויי זירקוניה עמידים וחזקים, רמת שחיקה נמוכה ומחזיקים מעמד לשנים רבות.
חסרונות: הליך יקר יחסית, דרושה השחזה מקדימה של השיניים כיוון שהציפויים עבים במיוחד.

בחירת הציפוי המתאים

בחירת הטיפול המתאים ביותר עבורכם תלויה רבות במצב חלל הפה שלכם מבחינה בריאותית ומבחינת הנראות. אם בחלל הפה קיימות בעיות בריאותיות ממשיות, חשוב לטפל בהן לפני הטיפול, וכשיקום, לבצע אותו. אם ישנם חלקי שן שיש להסיר, חשוב לבצע זאת לפני הטיפול. מטבע הדברים, ככל שהשן פגומה, יידרש לה טיפול הסתרה מאסיבי יותר, שקוף פחות ולעיתים, גם תידרש השלמה של חלקי שיניים. ייתכן ויידרש גם שיוף של חלקה החיצוני של השן, ובהתאם לכך גם ציפוי עבה יותר.
במצב שבו לא מתבצע שיוף כלל, עדיף לבחור בציפוי דק ככל הניתן, כדי לא ליצור מצב של שינוי משמעותי בעובי השיניים. במצבים שבהם השן בריאה יחסית, ניתן להימנע משיוף, אשר פוגם במידה מסוימת בבריאות השן. בנוסף לכך, במצבים שבהם השיניים סדוקות או שבריריות חשוב להימנע מהליך זה. שיוף שכבת החרסינה אינו פוגם בבריאות השן עצמה, והוא הליך שמייפה את התוצאה הסופית.
כדי ליהנות מתוצאה טובה לאורך שנים רבות, חשוב מאוד לבחור בטיפול בעל עמידות גבוהה וחוזק רב. מומלץ להשקיע בטיפול איכותי ככל הניתן, שכן מדובר בהליך בריאותי, חיצוני ובולט, שנרצה שתוצאתו תהיה מספקת ועמידה.
באופן כללי, חשוב לשמור על תוצאת הטיפול כדי ליהנות ממנה לאורך זמן ולא לפגום בה, כמו להישמר מפני מזונות מכתימים העלולים לפגוע בגוון השן. עם זאת, חשוב מראש לבחור בטיפול שבו צבע החומר איכותי ועמיד, לא משתנה לאורך השנים ולא מוכתם בקלות.

כיצד מתבצע הליך ציפוי שיניים?

הכנות לקראת ציפוי שיניים:

 בהתאם לסוג הטיפול ומצב השיניים, ברבים מהמקרים מבוצעת השחזה מוקדמת של השיניים (עדינה בדרך כלל), המסייעת להדבקה טובה יותר של חומר הציפוי. בנוסף לכך, ההשחזה מגדילה את השטח בחלל הפה, והכרחית במקרים שבהם מודבק ציפוי עבה יחסית. בדרך כלל, ההשחזה נעשית מעל שכבת האימייל ללא צורך בהרדמה.

הכנת הציפוי והתאמתו למטופל:

בכל טיפול מותאם ומיוצר הציפוי במיוחד למטופל, בהתאם לנתונים הקיימים בחלל הפה שלו. כדי להתאים אותו באופן מושלם, הרופא המטפל ימרח חומר מיוחד המתאים להדמיה על חלל הפה, ויבצע צילומים שלו. בהתאם לצילומים (לעיתים במדפסת תלת ממד) מיוצר הציפוי.

הדבקת הציפוי:

בעזרת חומר מיוחד, ולעיתים גם תוך מריחת חומצה מיוחדת המסייעת לייצור משטח מתאים ונוח להדבקה, מודבקות לוחיות הציפוי שיוצרו מראש על השיניים, באופן הדרגתי ומדויק ביותר.

יתרונות וחסרונות של ציפוי שיניים

לכל אחת משיטות הטיפול ישנן יתרונות וחסרונות, המשפיעים על התאמת הטיפול למקרים השונים. חרסינה וקומפוזיט הן השיטות הפופולריות ביותר, ואלו ההבדלים העיקריים בינן:

התוויות נגד ציפוי שיניים

למרות יתרונותיה הרבות של השיטה, היא אינה מתאימה לכל אדם וישנם מקרים שבהם לא ניתן לבצעה:

  • במקרים שבהם המטופל נוהג לחרוק שיניים או להדק אותן חלק משמעותי מהזמן, עלול להיפגע הציפוי או להיסדק לאורך הזמן ולכן לא מומלץ לבצע את ההליך.
  • מטופלים בעלי מנשך לא יציב עלולים גם הם לפגום בחומר, לכן חשוב לייצב את המנשך שלהם לפני ההליך.
  • מומלץ שלא לבצע את ההליך בילדים, שכן שיניהם נמצאות עדיין בתהליך גדילה וחשוב שלא לקבע אותן באופן זה. בנוסף לכך, קשה במיוחד לבצע בהם את הטיפול משום שהוא ארוך ולא נוח עבורם.
  • מטופלים עם מחלת חניכיים או נסיגת חניכיים כרונית לא יכולים לבצע את הטיפול, שיניהם נמצאות בסיכון ואינן חזקות, ועליהם לטפל בבעיה הרפואית תחילה.

טיפולים שניתן לבצע במקום הציפוי:

אם הבעיה האסתטית היא צבע השיניים, ניתן לבצע הלבנת שיניים – הליך כימי המשנה את צבען בלבד. ניתן לעקור שיניים פגומות במיוחד ולהשלימן באמצעות שתלים דנטליים ולהשלים שיניים שבורות באמצעות חומר הקומפוזיט, הנפוץ בסתימות אך מתאים גם לפעולת הפיסול וההשלמה, בשל הקלות שבה אפשר לשייף אותו לצורה הנדרשת.

כיצד לבחור אצל מי לבצע הליך של ציפוי שיניים?

רופאי שיניים רבים מתמחים בסוגים שונים של טיפולי אסתטיקה. הדבר החשוב ביותר בבחירת הרופא הנכון, היא התמחותו בסוג הטיפול המתאים ביותר עבורכם. רופא בעל ניסיון מוכח בהליך שאותו תרצו לעבור, ושעוסק בעיקר בסוגי הציפוי הרלוונטיים לכם. חשוב כמובן שיהיה לו טווח רחב של גוונים וצורות מתאימות, ושיהיו ברשותו תמונות 'לפני' ו'אחרי' של מטופלים שחידשו את מראה הפה במרפאתו.

שאלות ותשובות על ציפוי שיניים

בדרך כלל הטיפול נעשה בהרדמה מקומית, לכן הוא אינו כואב כלל.

השינוי הוא מידי. כבר לאחר טיפול ההדבקה, תזכו בחיוך לבן, זוהר ומושלם.

ניתן לתחזק ולתקן את התוצאה גם בהמשך. בחלק מהטיפולים יידרש שיוף ותיקון מקומי בלבד, ואילו בשיטות אחרות ייתכן שתידרש החלפה של כלל הציפוי.

ההליך לא גורם לכל נזק הדורש זמן החלמה, וכבר לאחר הטיפול ניתן לשוב לפעילות מלאה, ללא כל כאבים. הקושי היחידי שייתכן הוא הסתגלות הפה לתחושתן של השיניים במרבית מהמקרים, תופעת לוואי המשתנה בין מטופל למטופל.

שיטת הציפוי מאפשרת במקרים רבים של פגיעות לא אסתטיות בשיניים מהפך מוחלט במראה חלל הפה. הן מאפשרות למטופלים רבים ליהנות מחיוך לבן, ישר, מסודר ויפהפה ולזכות בביטחון העצמי שעליו חלמו סביב מראה החיוך שלהם. כמעט לכל בעיה דנטלית ישנו ציפוי המתאים לה, ומשתלב עם חלל הפה של המטופל בצורה הטבעית והטובה ביותר.

מתעניינים בהליך ציפוי השיניים? נשארתם עם שאלות? לקביעת תור לייעוץ עם רופא השיניים מוזמנים ליצור איתנו קשר או להתקשר אלינו: 073-7022694

Picture of ד"ר יואב ירון

ד"ר יואב ירון

מעל 20 שנות נסיון ברפואת שיניים, מנהל הרפואי של מרפאת שיניים בגני תקווה. ד"ר יואב ירון בעל ניסיון רב באסתטיקה ושיקום הפה, דוגל בחדשנות ומשלב בין טיפול מקצועי ומיומנות גבוהה לבין שימוש במכשור חדשני וחומרי גלם איכותיים. במרפאתו מעסיק ד"ר יואב את מיטב המומחים בתחומי ההתמחות השונים כדי לתת את הטיפול המיטבי והרחב ביותר למטופליו.