דר יואב ירון לוגו מוקטן-120

ציפוי חרסינה לשיניים – כל מה שרציתם לדעת

נכתב על ידי אינפומד | נבדק רפואית על ידי ד"ר יואב ירון

החיוך שלנו הוא אחד הדברים המשמעותיים ביותר במראה הפנים שלנו. מי מאיתנו לא היה רוצה חיוך יפה, לבן ובוהק? אחת הדרכים להשיג את החיוך המושלם בקלות ובמהירות היא באמצעות התקנת ציפויי חרסינה. ציפויי החרסינה הם מעין קליפות דקיקות בעלות צבע ומרקם של שיניים אמיתיות, המודבקות על גבי החלק החיצוני והנראה לעין של השיניים. הציפויים מיוצרים בטכנולוגיה חדשנית, והם מותאמים באופן אינדווידואלי לכל מטופל.

למה משמשים ציפויי חרסינה?

ציפוי חרסינה לשיניים מיועד לשיפור מראה השיניים הקדמיות, והוא יעיל במיוחד במקרים הבאים:

 • שיפור גוון/צבע השיניים: בדרך כלל, הפתרון הראשון במקרה של שיניים צהובות, או כאלה בעלות גוון לא אחיד, הוא הלבנת שיניים. עם זאת, במקרים שבהם הלבנת השיניים הרגילה לא מצליחה, או כאשר ישנן בעיות אסתטיות נוספות שרוצים לתקן, התקנת ציפויי חרסינה היא פתרון מצוין. 
 • שיפור מראה השיניים: אם אינכם מרוצים ממראה השיניים שלכם אך אינכם מצליחים לשים את האצבע על הבעיה, ייתכן שהסיבה לכך היא שחיקה מרובה של השיניים, שיצרה מראה מחוספס ולא אחיד. ציפויי חרסינה יכולים לשוות לשיניים מראה צעיר ומבריק. 
 • צמצום מרווחים: התקנת ציפויי חרסינה לשיניים היא דרך מצוינת לצמצם ואף לבטל רווחים קטנים עד בינוניים בין השיניים הקדמיות. 
 • יישור עקמומיות : שיניים עקומות הן בין הפגמים האסתטיים הנפוצים ביותר בעולם הדנטלי. אנשים רבים סובלים מעקמומיות קלה, אך לא מטפלים בה כיוון שאינם רוצים להתקין גשר דנטלי שילווה אותם במשך חודשים ארוכים. ציפויי חרסינה הם פתרון מהיר, קל ונטול כאבים לטיפול בבעיה. 
 • שברים וסדקים: אם בעקבות חבלה חיצונית או בשל טיפול דנטלי קודם, סדקים ושברים בשיניים הקדמיות יכולים להוות בעיה אמיתית, שאותה ציפויי חרסינה יכולים לפתור בקלות. 
 • השוואת גודל השיניים: בין אם מדובר בשן אחת בעלת גודל חריג או בבעיה המקיפה מספר גדול של שיניים, גודל לא אחיד הוא בעיה שקשה לפתור בכל דרך מלבד בעזרת ציפויי חרסינה. 
 • שיניים קטנות – מטופלים שסובלים ממראה של שיניים קטנות מידי , בעזרת ציפויי חרסינה ניתן לשנות את גודל השיניים בצורה קלה ופשוטה
 • חיוך הוליוודי

התקנת ציפוי חרסינה לשיניים

בכל הנוגע להתקנת ציפוי חרסינה לשיניים חסרונות התהליך טמונים בעיקר בעובדה כי יש לשייף את השן הקיימת כדי להתקין עליה את הציפוי, דבר שהופך את ההליך לבלתי-הפיך בשונה מהתקנת ציפוי קומפוזיט. לכן, חשוב מאוד לוודא כי עוברים את הטיפול אצל רופא שיניים מנוסה ומיומן, ומקפידים על כל פרט בתהליך. לשם כך, רופא השיניים והמטופל מחליטים יחד על המראה הסופי שהם רוצים להקנות לשיניים, מבחינת הצבע, המרקם, האורך, הצורה ועוד. ניתן להשתמש בתמונות של ציפויי חרסינה לשיניים לפני ואחרי כדי לאפשר למטופל לקבל מושג לגבי האפשרויות השונות העומדות בפניו. כמובן שבמקרים של ציפוי שיניים בודדות, חשוב מאוד להקפיד שכל המאפיינים של הציפויים תואמים את אלו של השיניים האמיתיות. עובי הציפוי נקבע על ידי רופא השיניים על פי סוג הציפוי המדובר ומבנה השיניים הנתון, כאשר עובי הציפויים השונים נע בין 0.2־1.0 מילימטרים. 

תהליך ההתקנה

התהליך כולו בדרך כלל דורש שלוש פגישות עם רופא השיניים. 

בפגישה הראשונה, המטופל ורופא השיניים מתאמים ציפיות ומכינים יחד תוכנית עבודה. בנוסף, הרופא לוקח את מידות השיניים של המטופל ושולח אותן למעבדה יחד עם הוראות מדויקות לגבי הצבע, המרקם, הצורה והגודל של הציפויים שיש להכין. כדאי שהמעבדה תכין גילוף אבחנתי – מודל של הציפויים הסופיים. 

בפגישה השנייה, המודל מוצג למטופל והוא נשאל לדעתו. יש אפשרות להתיק את המודל לפה המטופל, כמובן בשלב זה ללא הכנה של השיניים . במידת הצורך,   המעבדה תבצע  תיקונים במודל. כשיש הסכמה לגבי הציפויים ניתן להתחיל בהכנה  של השיניים לציפויים , הרופא משחיז את השיניים בצורה מדויקת ולוקח מידות , במרפאתו של ד"ר ירון המידות מתבצעות בסריקה , סריקה הדיגיטלית של השיניים הינה בעלת יתרונות רבים אך החשוב ביותר במקרה של ציפויים הוא הדיוק , מידות בסריקה מדויקות ב כ 40% יותר לעיתים, בעיקר כאשר מדובר בשיניים קטנות מאוד או בציפויים דקים במיוחד, לא יהיה צורך בהשחזה כלל. לבסוף, הרופא מדביק לשיניים ציפויים זמניים. 

בפגישה השלישית. לאחר כשבוע ימים הרופא מסיר את הציפויים הזמניים ומתקין את אלו הקבועים בעזרת דבק יעודי . 

אורך חיי ציפויי החרסינה

אם אתם תוהים כמה זמן מחזיק ציפוי חרסינה לשיניים? התשובה היא כי מדובר בפרק זמן ארוך של בין 10–20 שנים, תחת טיפול נכון ושמירה על היגיינה דנטלית טובה. במקרה של שבירה או סדיקה של אחד הציפויים, יש להגיע מיד לרופא השיניים לשם החלפתו.

מהם היתרונות בציפויי חרסינה?

 • עמידות לאורך זמן – ציפויי חרסינה מבטיחים למטופל פתרון לטווח ארוך, שעומד על כ-12-15 שנים ואף יותר. בעוד שציפויי קומפוזיט עלולים עם הזמן להישבר או להתנתק מהשן, לציפויי חרסינה שרידות גבוהה – מחקר משנת 2016 מצא ששרידותם של ציפויי חרסינה לאורך 9 שנים היא 87%-94%.
 • אסתטיקה – יתרון בולט של ציפויי החרסינה מתבטא בתוצאה האסתטית שהם מעניקים למטופל. בניגוד לציפויי קומפוזיט, שעלולים עם הזמן לשנות את צבעם או לעבור הכתמה, ציפויי חרסינה מעניקים לשן מראה טבעי, ולא ניתן להבחין שמדובר בציפויי. זהו יתרון משמעותי במיוחד לאנשים שחשובה להם אסתטיקה של הפה והשיניים. לכן, במיוחד כשמדובר בשיניים קדמיות, יש יתרון גדול לבחירה בציפוי חרסינה. עם זאת, במידה והשן אינה פגועה, והצורך בציפויי שיניים הוא אסתטי בלבד, לעתים כדאי לשקול בחירה בפתרונות אחרים, כדוגמת הלבשת שיניים או יישור שיניים.
 • יתרון נוסף הוא שבעזרת ציפויי חרסינה ניתן לבצע שינויים דרמטיים ומשמעותיים יותר מציפויי קומפוזיט.

האם יש חסרונות לציפויי חרסינה?

אמנם ציפויי חרסינה מעניקים פתרון טוב, עמיד ואסתטי לאורך זמן, אך יש להם גם כמה חסרונות.

 • חסרונם העיקרי של ציפויי החרסינה הוא עלותם, שיקרה יותר לעומת ציפויי קומפוזיט.
 • חשוב לציין שבמידה וציפוי חרסינה נופל, אי אפשר לתקנו, ויש להחליפו בציפוי חדש. זאת, בניגוד לציפויי קומפוזיט הניתנים לתיקון בקלות יחסית, ומבוצעים על ידי רופא השיניים במרפאה.
 • פגיעה בשן המטופל – בעוד שציפוי קומפוזיט כמעט ואינו כרוך בפגיעה בשן, תהליך ההכנה לציפוי חרסינה כולל השחזת השכבה הקדמית של שן המטופל, זאת מכיוון שציפוי החרסינה מודבק אל השן, ועל מנת להמנע מעיבוי של השן, יש לבצע השחזה בעובי הציפוי – כ 0.3-0.5 מ"מ
 • משך התהליך – בעוד ציפוי קומפוזיט ניתן לבצע באופן מיידי במרפאה, על ידי רופא השיניים, ציפויי חרסינה יש לייצר במעבדה, תוך התאמה אישית למידות המטופל. כיום, הודות להתקדמות הטכנולוגית שחלה בתחום, משכו הממוצע של התהליך הוא כשבוע ימים, ובמקרים מסויים ניתן לבצע גם ביום אחד

איך מחליטים על הציפוי המתאים?

למקרים שונים יתאימו ציפויים שונים.

באילו מקרים יבחר ציפוי קומפוזיט?

 • פגם נקודתי בשן – שבר קטן או עששת בשן.
 • פתרון עבור ילדים ובני נוער – השיניים ממשיכות לזוז לאורך תקופת הילדות והנעורים, לכן ציפויי קומפוזיט מהווים פתרון טוב יותר בגילאים אלו.

מתי יש צורך בציפוי חרסינה?

כככל, ככל שהמקרה מורכב יותר, כך נטיית הרופא תהיה לבחירה בציפויי חסרינה. ציפויי חרסינה מעניקים פתרון טוב במקרים הבאים:

 • מרווחים בין השיניים
 • שיניים עקומות או בולטות
 • פגמים אסתטיים בשיניים
 • שבר משמעותי בשן
 • שינוי צורה ו/או צבע של השיניים
 • שיניים קטנות
 • רצון לצור "חיוך הוליוודי"

מה התחדש בתחום ציפויי השיניים?

בשנים האחרונות נכנסה לשימוש סריקה דיגיטלית. מדובר בסריקה של שיניי המטופל, ממנה ניתן לצור מודל וירטואלי של הפה והשיניים של המטופל, ומחליפה את השיטה הקלאסית של לקיחת המידות באמצעות מטבע.

סריקה דיגיטלית מבטיחה יצירת ציפויי חרסינה מדויקים יותר, המותאמים באופן מקסימלי לשן המטופל. בנוסף, הסריקה מקצרת ומייעלת את התהליך, כאשר רופא השיניים שולח את המודל הווירטואלי של פה המטופל למעבדה עם סיום הסריקה, דבר שבתורו מבטיח את קבלת הציפוי מספר ימים ועד שבוע מרגע הסריקה.

בנוסף, הסריקה הדיגיטלית נשמרת אצל רופא השיניים, כך שבמקרה הצורך ניתן לשלוח אותה שוב למעבדה ולייצר ציפוי חדש בקלות, וללא צורך בהגעת המטופל למרפאה.

הסוגים השונים של ציפויי חרסינה לשיניים

ישנם שלושה סוגים עיקריים של ציפויי שיניים שבהם נהוג להשתמש בישראל: ציפוי שיניים EMAX ציפוי שיניים מחרסינה פולספטית וציפוי שיניים לומינרס. ההבדלים בין הציפויים השונים אינם גדולים, והבחירה בסוג הציפוי בדרך כלל נתונה בידיו של רופא השיניים. בישראל, ציפוי EMAX לשיניים הוא הבחירה הנפוצה ביותר. בטבלה הבאה מוצגים ההבדלים בין סוגי הציפויים השונים

ציפוי שיניים למינייט ציפוי שיניים emax ציפוי שיניים לומנירס
החומר הציפויים מורכבים מאבקות חרסינה שעוברות שרפה בטמפרטורה גבוהה הציפויים שעשויים מזכוכית חרסינה ומיוצרים בחריטה דיגיטלית הציפויים שעשויים מחומר מיוחד הנקרא Cerinate™, שעובר שרפה בטמפרטורה גבוהה
עובי 0.5-1.0 מ"מ 0.2-0.5 מ"מ 0.2-0.5 מ"מ
רמת עמידות  עמידים במידה רבה עמידים במידה רבה מאוד עמידים במידה בינונית
גוון  גוון טבעי גוון טבעי גוון טבעי
מרקם מרקם טבעי מרקם טבעי מרקם טבעי
יתרונות הציפוי גוון הציפויים עמיד ואינו מוכתם או משתנה בקלות  ציפויים עמידים ביותר  הציפויים לא דורשים השחזה מרובה, ולעיתים לא נדרשת השחזה כלל
חסרונות הציפוי נדרשת השחזה רבה של השיניים בשל עובי הציפויים
 • מחיר גבוה יחסית.
 • גוון השיניים הטבעי עשוי להיראות דרך הציפויים הדקיקים.
 • גוון השיניים הטבעי עשוי להיראות דרך הציפויים הדקיקים.
 • לא מתאימים לשן בודדת
 • עמידות בינונית בלבד
 • מחיר גבוה יחסית 

תחזוק ציפויי חרסינה לשיניים

ציפויי החרסינה הם עמידים ביותר, אך עדיין עלולים להישבר, להיסדק או לשנות את צבעם תחת טיפול לא מתאים. לכן, לאחר התקנת הציפויים, חשוב להקפיד על ההנחיות הבאות:

 • שמרו על היגיינה דנטלית נאותה, השתמשו בחוט דנטלי ובקרו אצל השיננית באופן קבוע.
 • הימנעו מכסיסת חפצים קשים כמו- ציפורניים, עטים וכדומה.
 • אם אתם נוהגים להשתתף בפעילויות ספורטיביות מסוכנות, כמו אומנויות לחימה או משחקי כדור, והקפידו להשתמש במגן פה.
 • הימנעו מפתיחת אריזות ומכסים בעזרת השיניים.
 • אם אתם סובלים מחריקת שיניים, פנו לרופא השיניים כדי לטפל בבעיה.

מחירי ציפויי חרסינה

מחיר ציפוי חרסינה לשיניים תלוי בגורמים רבים, כמו סוג הציפוי, סוג המרפאה (ציבורית או פרטית), מומחיות הרופא, מיקום המרפאה בארץ, מידת ההשחזה הנדרשת ועוד. לפניכם טבלה המפרטת את המחירים של סוגי הציפויים השונים:

הציפוי

מחיר משוער

ציפוי שיניים לומינרס מחיר

2,800–6,500 ש"ח

ציפוי שיניים emax מחיר

3,200–6,000 ש"ח

ציפוי שיניים למינייט מחיר

2,000־5,500 ש"ח

שאלות ותשובות

האם יש תופעות לוואי לטיפול?
להתקנת הציפויים אין סיכונים או תופעות לוואי. לעיתים, לאחר השחזת השיניים, אתם עשויים לסבול מרגישות קלה לטמפרטורה גבוהה או נמוכה במיוחד, אשר לרוב חולפת מעצמה לאחר זמן קצר. 

האם אפשר (או צריך) לעשות הלבנה על ציפוי חרסינה?
אין אפשרות להלבין ציפויי חרסינה. למרבה המזל – אין גם כל צורך בכך, כיוון שלציפויים צבע לבן ואחיד אשר נשמר לאורך שנים רבות.

מה ההבדל בין ציפוי חרסינה לכתרים?
בניגוד לכתרים, ציפויי החרסינה הם טיפול אסתטי בלבד, ואינם מיועדים לשיקום השיניים. הציפויים דקיקים ואינם מקיפים את השיניים אלא מודבקים על חלקן החיצוני בלבד. כתרים, לעומת זאת, הם עבים יותר ומקיפים את השן מכל צדדיה, כולל מהצד העליון. ציפויי שיניים הם מהטיפולים השמרניים ביותר שיש ברפואת שיניים בכל הנוגע להסרת חומר שן

Picture of ד"ר יואב ירון

ד"ר יואב ירון

מעל 20 שנות נסיון ברפואת שיניים, מנהל הרפואי של מרפאת שיניים בגני תקווה. ד"ר יואב ירון בעל ניסיון רב באסתטיקה ושיקום הפה, דוגל בחדשנות ומשלב בין טיפול מקצועי ומיומנות גבוהה לבין שימוש במכשור חדשני וחומרי גלם איכותיים. במרפאתו מעסיק ד"ר יואב את מיטב המומחים בתחומי ההתמחות השונים כדי לתת את הטיפול המיטבי והרחב ביותר למטופליו.