דר יואב ירון לוגו מוקטן-120

שיקום הפה ואסתטיקה דנטלית

הכל על שיקום הפה ואסתטיקה דנטלית

מאמר מאת: ד"ר יואב ירון

בריאות ומראה השיניים חשובים מאוד הן עבור יכולת תפקוד נכון של מערכת הלעיסה והן בפן האסתטי. 

במאמר זה נסביר על כל התהליכים הקשורים בשיקום הפה והאסתטיקה הדנטלית, כמו שתלים דנטליים, טיפולי שיקום ועוד. 

שיניים בריאות, נקיות ושלמות משפרות את אורח החיים ומעלות את הביטחון העצמי לאין שיעור. 

המידע במאמר זה יסייע לכם להכיר לעומק את הטיפולים האפשריים שעומדים לרשותכם. כמו כן, תלמדו בדיוק מדוע האסתטיקה הדנטלית היא תחום חשוב כל כך ומי רשאי לבצע את הטיפולים הללו.

אילו טיפולי שיקום הפה ואסתטיקה דנטלית מבצעים במרפאתנו?

השתלת שיניים

במרפאתנו אנו מבצעים מספר סוגים של טיפולים בתחום שיקום הפה ובתחום האסתטיקה הדנטלית, כמו השתלת שיניים למשל. תהליך זה יכול להתבצע במספר אופנים, בהתאם למצב הפה והשיניים של המטופל. מומלץ מאוד שהתהליך יבוצע בידי כירורג דנטלי, שכן יש ביכולתו לטפל בצורה הטובה ביותר במקרים של זיהומים לאחר ניתוחים או דחיית שתלים.

שתלים דנטליים

ישנם כמה סוגים של שתלים דנטליים שבהם ניתן להשתמש. השתלים העיקריים בהם נעשה שימוש הם שתלי בורג אשר תחתיתם נראה כצורת בורג. שתלים אלה מיועדים להחליף שן חסרה בודדת והם מוחדרים היישר לתוך עצם הלסת של המטופל. הרופא יתאים את אורך השתל לעומק ההשתלה הנדרש, בהתאם למצב הלסת של המטופל וגודלה. בטרם ההשתלה יעשה צילום מקיף של האזור, כדי לבחור באפשרות הטובה ביותר.

ישנם מספר תתי קטגוריה של שתלי בורג הנבדלים זה מזה באופן ההחדרה ובחומרים מהם הם עשויים. ישנם למשל שתלי דיסק  להם בעלי תחתית חדה, ארוכה ושטוחה, המאפשרת החדרה גם באזורים בעלי מחסור בעצם. שתלי הדיסק מאפשרים החדרה של השתל מהצד של החניכיים לעומת מצדם העליון. אך גם שתלים אלה מוברגים למקומם בכדי להבטיח עמידות.

הרמת סינוס

במקרים מסוימים תידרש הרמת סינוס לפני תהליך ההשתלה. כאשר מיקום העצם יוצר סיכון של פגיעה בחלל הסינוס של המטופל, דבר זה יוצר סיכון משמעותי לדחיית השתלים, ואז תיעשה דחיקה של הסינוס כלפי מעלה ליצירת חלל  והוספת עצם בחלל זה להחדרת השתל.

השתלת עצם

במקרים שבהם המטופל סובל מאובדן עצם  בלסת, לא  ניתן להחדיר  את השתל הדנטלי לעצם הקיימת ותידרש השתלת עצם שתספק  תוספת או תשמש כבסיס להחדרת השתל. ישנם מקרים נוספים שבהם יבוצע תהליך זה, למשל במקרים של שברים או סדקים בלסת, סיוע לבניית עצם לאחר ספיגת עצם אחרי עקירה או שימור רכס, שמטרתו למנוע אובדן עצם לאחר עקירה.

אילו טיפולי שיקום מבצעים במרפאתנו?

טיפול כתר

במקרים שבהם עובר המטופל טיפול שורש, מתרחש אובדן גדול של חומר שן המוביל לחולשת המבנה של השן. הטיפול בכך לרוב כולל טיפול כתר, שבו השן נעטפת בכתר העשוי מחומרים שונים, המספק יציבות. גם במקרים שבהם השן פגומה במראה שלה יעשה לא פעם שימוש בכתרים, כדי ליצור מראה אסתטי ונקי. מצב רפואי נוסף העשוי להוביל לצורך בטיפול כתר הוא כאשר השיניים ספגו מכה גדולה וצורתם נפגמה או במקרים של מחלת עששת מתקדמת. ישנם מספר סוגים של כתרים, שעליהם נפרט בהמשך.

בתחילה יורכב כתר זמני על שיני המטופל לאחר שעבר טיפול שורש, לאחר מכן ירכיב הרופא כתר קבוע המותאם באופן מושלם לפיו של המטופל. במקרים שבהם אין אפשרות לשקם את השן, לא יותקן כתר אלא תידרש השתלה להחלפת השן. כתר גם יכול היות חלק מגשר, כתרים מחוברים נקראים גשר, שבעזרתם ניתן לגשר גם על מחסור של שן או מספר שיניים.

כתר זירקוניה

אחד מסוגי הכתרים הוא כתר זירקוניה המציע פתרון יוקרתי ואיכותי ביותר. כתר זה מאפשר התאמה אידיאלית לצבע השיניים האחרות, למראה השיניים ועמידותו נחשבת גבוהה במיוחד. בשל איכות החומר, המראה והעמידות של כתרים אלה, מחירם יהיה גם גבוה יותר מזה של סוגי כתרים אחרים. זהו בהחלט אחד מהחסרונות של אפשרות זו. באשר ליתרונות, המראה המלוטש של הכתר לגמרי מנצח בתחרות אל מול סוגי הכתרים האחרים. כמו כן, הכתר מיוצר מבלוק של חומר אחד, כך שהוא עשוי כיחידה אחת, שלא כמו השכבות המרובות שיש בכתרי חרסינה רגילים. כתרים אילו בריאים יותר לחניכיים. במרפאתנו הם נעשים באמצעות סריקה דיגיטלית מה שמעלה את דיוק והתאמת הכתר לשן בעשרות אחוזים.

כתרי חרסינה

ישנם גם כתרי חרסינה המאוחים למתכת, כאשר סוג המתכת יכול להיות זהב, פלטינה או סגסוגת של מתכות שונות. מחיר הכתרים הללו אומנם זול, אך בחלוף השנים עשויים להופיע מסביב לכתר כתמים אפורים במפגש עם החניכיים. כאמור בכתרים אלו ישנו בסיס מתכתי ועליו מאוחה החרסינה בתנור, אחת הבעיות הנפוצות בכתרים מסוג היא תופעה של ניתוק חרסינה מהמתכת עם השנים.

כדי לבחור את סוג הכתר הנכון ביותר למצב השן, יש כמובן להתייעץ בראש ובראשונה עם  הרופא המטפל שייתן את המלצתו. בהתאם להמלצה תוכלו לבחור איזה טווח מחירים מתאים עבורכם, אך מומלץ להביא בחשבון גם את הטווח הארוך, שכן השקעה מעט יותר גדולה עכשיו, יכולה להשתלם יותר לאורך השנים.

הלבנת שיניים

בתחום של אסתטיקה דנטלית ישנם מספר סוגי טיפולים שיכולים להשיב למטופל את חיוכו. שניים לבנות וישרות הן כרטיס ביקור מרשים הנוסך ביטחון רב, שיכול להשפיע על תחומים רבים בחיים. אחד מהטיפולים הללו הוא טיפול הלבנת שיניים המחזיר את צבען הבוהק של השיניים לקדמותו.

סוגי הלבנת שיניים

כיום תוכלו למצוא שלל פתרונות מדף לשם הלבנת שיניים ביתית או טבעית בשוק, לצד טיפולי הלבנה מקצועית  במרפאות . הסוגים השונים של הלבנת שיניים נבדלים זה מזה במחיר, באיכות התוצאות, בעמידות ועוד. חשוב להכיר את כל האופציות לפני שתעשו את בחירתכם.

הלבנת שינים מקצועית במרפאה

כאשר מבצעים הלבנת שיניים במרפאת שיניים, ניתן להגיע לתוצאות נפלאות בזמן קצר. בזמן ההליך מתבצעת מריחה של חומר ייחודי על השיניים, שבתוכו ישנה פורמולה יציבה שלמי חמצן. לאחר מכן, באמצעות שימוש במכשיר  המיועד לטיפול זה על האזור שבו נמצא החומר, מתרחשת הסרה של כתמים והבהרה של השיניים. היתרונות של שיטה זו הן המהירות של הטיפול לצד העמידות שלו. יחד עם זאת בהחלט מדובר בהליך שהוא יקר יותר מהלבנה ביתית.

הלבנת שיניים ביתית

ניתן לנסות הלבנת שיניים ביתית עם אמצעים טבעיים כמו: סודה לשתייה, פחם, שמן קוקוס או מי חמצן. כדי להשיג תוצאות באמצעות שיטות ההלבנה הללו ולשמר אותן, יש להקפיד על שימוש בהם על בסיס יומי.

קיימות בשוק גם ערכות שונות להלבנת שיניים בבית. למשל ערכה להלבנת שיניים בשם "פיליפס זום", המכילה סד שלתוכו מזריקים את חומר ההלבנה ומלבישים אותו על גבי השיניים. ישנן גם ערכות בעלות פס דביק שאותו שמים על השיניים המכיל גם הוא חומר מלבין.

ישנם הבדלים רבים בין מחיר הלבנת שיניים מסוג אחד להלבנה מסוג אחר. טווח המחירים נע בין כמה עשרות שקלים לחומרים הטבעיים ועד לכ-2,500 ש"ח להלבנה בלייזר.

הלבנת שיניים ביתית ולא מבוקרת עשויה לגרום נזק לשיניים

ציפוי שיניים

במקרים שבהם השיניים בעלות פגמים אסתטיים כמו רווחים, הטיה של השיניים, צורה כללית או שינויי צבע, ניתן לנקוט בטיפול ציפוי שיניים המציע שיפור מראה מהיר ויעיל. הציפוי מולבש על השיניים ליצירת מראה לבן ומבריק. זהו טיפול בעל עמידות גבוהה המספק שיקום אסתטי לטווח ארוך. היתרון של שיטה זו היא האפשרות לשמירה על שלמות השן ברמה גבוהה. כמו כן, הציפוי מחקה בצורה מושלמת את מראה השיניים ויוצר מראה הומוגני. ומאפשר לקבל "חיוך הוליוודי" לצד זאת ישנם גם חסרונות, שכן ישנם אזורים בפה שאליהם לא ניתן להגיע, ולכן לא ניתן לצפות את השיניים. בנוסף, בשיניים פגומות או חלשות במיוחד, הציפוי לא יחזיק לאורך זמן ונדרש שיקום עמוק יותר כמו כתרים או שתלים. חשוב לדעת שזהו אינו טיפול המתאים למי שחורק שיניים, בשל הסכנה של שחיקת הציפוי ונפילתו כתוצאה מכך.

ישנם מספר סוגי ציפויי שיניים כמו ציפוי חרסינה, ציפוי קומפוזיט, ציפוי EMAX וציפוי זרקוניה שעשוי להתאים במקרים מאוד מסוימים.

אחד מהסוגים הוא ציפוי  EMAX המציע עמידות גבוהה ביותר. חומר זה מאפשר ציפוי של פגמים אסתטיים חריפים ביותר. ישנם מקרים שבהם הכנת השן לציפוי עשויה לגרום לנזק, אך רופא מומחה ידע לזהות את הסכנות מראש.

ישנו גם ציפוי קומפוזיט העשוי משרף שאותו מכינים באופן סינתטי. חומר זה הוא בעל עמידות  נמוכה יותר  מציפויי החרסינה  והוא מצריך פחות הכנה של השיניים לקראת הציפוי. יחד עם זאת, הציפוי אינו מתאים למקרים מורכבים הדורשים ציפוי.

לכל סוג של ציפוי שיניים מחיר אחר כמובן, והמחיר לשן יכול לעלות בין 1,500 ש"ח ל-6,000 ש"ח.

לסיכום, אסתטיקה דנטלית היא חלק מרכזי מהאסתטיקה הכללית של כל אדם. בעידן שבו רבים לוקחים חלק ברשתות החברתיות, אשר המראה הוא מרכיב מרכזי, וחיוך יפה, לבן ומזמין – שווה זהב. במרפאתנו תוכלו למצוא את כל הפתרונות לשימור השיניים ושיפור האסתטיקה הדנטלית.

אילו טיפולי שיניים מתבצעים במרפאתנו?