שיקום הפה ואסתטיקה דנטלית

מהן השיטות לשיקום הפה?

שיקום הפה הוא תחום ברפואת השיניים שנועד כדי לשמור על השיניים הטבעיות, או להשיב את יכולת התפקוד והמראה האסתטי כאשר ישנן שיניים חסרות. חוסר בשיניים מטופל באמצעות שתי שיטות שיקום מרכזיות, לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. כל הפרטים בכתבה מטה

שיקום הפה הוא אחד מתחומי המומחיות הנרחבים ביותר ברפואת השיניים, אשר מאגד תחתיו מגוון רחב של טיפולים שנועדו כדי לשפר את התפקוד והאסתטיקה של השיניים. שיקום הפה כולל טיפולים שנועדו כדי לשמור ולהשיב את הפונקציונליות לשיניים הטבעיות, למשל סתימות וכתרים וכן גם טיפולים מורכבים יותר אשר מספקים מענה במקרים של חסר שיניים, בהם תותבות או השתלות שיניים.

שיקום שיניים חסרות

ישנן שתי דרכים לשיקום של שיניים חסרות:

תותבות נשלפות

מספקות פתרון תפקודי למטופלים שאינם יכולים או מעוניינים לבצע שחזור שיניים קבוע באמצעות שתלים וכתרים. התותבות מיוצרות במעבדת השיניים לאחר בדיקה מקיפה של חלל הפה ולקיחת מידות על ידי הרופא המומחה. גוון השיניים התותבות ניתן לבחירה על-ידי המטופל. למרות שמדובר בפתרון יעיל ונגיש יחסית, התותבות דורשות תחזוקה מתמדת ואינן מאפשרות תוצאה אופטימלית מבחינה אסתטית.

שיקום על גבי שתלים דנטליים

טרם לביצוע ההשתלה, יבצע הרופא המטפל בדיקה מקיפה שתל הוא מעין בורג עשוי טיטניום המשמש כתחליף לשורש השן שנעקרה. השתל מוחדר לעצם הלסת ומהווה בסיס לתכנון השיקום, לרוב באמצעות כתרים. השתלים מעניקים למטופל את האפשרות לדבר ולאכול באופן תקין.

כיצד מתוכנן השיקום?

כאמור, שיקום על גבי השתלים מתבצע לרוב באמצעות כתרים המשמשים כתחליף אסתטי ופונקציונלי לכותרות השיניים הטבעיות.

בעבר, תכנון הכתרים התבצע בשיטה המסורתית אשר כללה שימוש בחומרי מטבע לשם לקיחת מידות מפה המטופל ותכנון מידות הכתר. שיטה זו אמנם נחשבה למוצלחת יחסית, אולם היא אינה חפה מחסרונות, לרבות אי נוחות ניכרת עבור המטופל וכן גם היעדר דיוק בשל מעברי המידות.

תכנון של כתרים באמצעות סורק דיגיטלי מאפשר לרופא המטפל לקחת מידות מפה המטופל ללא כל שימוש בחומרי מטבע ולייצר מודל תלת ממדי מדויק של השיקום.
בשלב הראשון, הרופא המטפל סורק את חלל הפה באמצעות סורק אינטרה אוראלי כדי לייצר דגם וירטואלי של פה המטופל. תכנון הכתרים מתבצע באופן ממוחשב והוא מועבר לאחר מכן למעבדה לשם ייצור הכתרים הסופיים.
 
הסורק הדיגיטלי  לא רק משפר את דיוק הפעולה וחוסך את אי הנוחות עבור המטופל, הוא מסייע גם בקיצור זמן פעולה וחוסך ביקורים מרובים במרפאה.

Call Now Button