דר יואב ירון לוגו מוקטן-120

טיפולי שיניים

טיפולי שיניים

השיניים וחלל הפה הם התחנה הראשונה בתהליך התזונה והעיכול ובעלי השפעה רבה על יעילותו. לכן, חשיבות השמירה על היגיינת הפה היא רבה. 

טיפולי שיניים הם מגוונים, החל מטיפולים משמרים וכלה בטיפולים שמטרתם לספק תחליף מעולה לשיניים שניזוקו באופן בלתי הפיך או שיניים שאבדו. 

במאמר זה תמצאו מידע רחב ומקיף על סוגים שונים של טיפולים ופתרונות חדשניים שישנם היום לבעיות שונות בשיניים ובחלל הפה.

טיפולי שורש

טיפול שורש הוא טיפול הכולל ניקוי תעלות השורש וסביבתן וסילוק רקמות נגועות בדלקת או נמק. טיפול זה יינתן בדרך כלל למטופל הסובל מעששת עמוקה, שפגעה בכותרת השן בצורה משמעותית, כך שהגיעה עד לשורש ויצרה דלקת או פגיעה במוך השן. לעששת יכולים להתלוות נפיחות משמעותית בחניכיים, רגישות עזה לחום וקור אך גם להיפך: חוסר בתחושה באזור מסוים. הצורך בטיפול שורש יכול להיות גם מטראומה לשן או בשל דלקת חניכיים.

טיפול שורש לילדים

יידרש כאשר מתפתחים זיהום או ריקבון בחלקה הפנימי של השן, כאשר טיפול כמו סתימה אינו מספיק. טיפול שורש בילדים נעשה ברגישות ותוך התחשבות רבה בגילם ותחושותיהם, ואף ייתכן כי תידרש הרדמה מלאה.

חידוש טיפול שורש

חידוש טיפול שורש מתבצע כאשר שורש קודם/ישן לא צלח. כדי לבצעו האזור ייבדק בקפידה בניסיון לאתר תעלת שורש שלא טופלה בטיפול הקודם, משום שלעיתיםזו הסיבה לכישלון הטיפול. לעיתים החידוש נעשה כטיפול מונע כדי שלא יהיה כל סיכוי לחדירת חיידקים למוך השן ולשורש אם לא היה ניתן לסתום את אזור תעלת השורש לחלוטין והושאר מרווח קטן. לאחר הטיפול יהיה מעקב קליני הכולל גם צילומי רנטגן כדי לוודא שהחידוש צלח וישנה הירפאות של האזור המטופל. חידוש טיפול שורש בשיניים טוחנות הוא טיפול מורכב ביותר, ומומלץ שיבוצע כפי שמבוצע במרפאתנו ע"י מומחה לטיפול שורש. 

לעומת זאת, אם הדלקת מתפתחת שוב באזור, תישקל האפשרות לחידוש נוסף או שיועלו אופציות אחרות כמו התערבות כירורגית הכוללת חיתוך קצה השורש הנגוע או עקירת השן. יש לשים לב שאם חוזרים הכאבים באזור שבו בוצע החידוש, יש לפנות למרפאה ולהיבדק כדי להחליט מהו הפתרון המתאים.

רגישות בשן אחרי טיפול שורש

רגישות בשן אחרי טיפול שורש צפויה להיות בשל העובדה שמוך השן הוא אזור רגיש מאוד המלא בכלי דם ועצבים. עם סיום הטיפול הדבר לא יורגש עדיין בשל השפעת ההרדמה שלא התפוגגה לחלוטין. כאשר ההרדמה תתפוגג, צפויה להיות תחושת חוסר נוחות ורגישות האזור. הדבר צפוי להימשך מספר ימים. אם קיימות לאחר הטיפול תופעות לוואי נוספות כמו: תחושת לחץ, כאבים במשך כמה ימים, תגובה אלרגית לתרופות או בעיות במנשך שלא היו קודם יש לפנות למרפאה.

כתרים

טיפול שורש וכתר יש לבצע במצב של פגיעה משמעותית בכותרת השן בין אם בגלל עששת עמוקה ובין אם בגלל חבלה בשן. הכתר הוא מבנה שנותן מענה הן מבחינה פונקציונלית והן מבחינה אסתטית. הוא גם מספק הגנה לחומר השן שנותר ולמוך השן והשורש.

ככלל שן שעוברת טיפול שורש, מומלץ שתקבל כתר כיוון שלרוב כותרת השן פגועה ברמה כזו, שנדרשת הגנה עליה והיא איבדה מהפונקציונליות שלה, כשהצבת כתר מהווה טיפול משלים. ישנם סוגים שונים של כתרים הנבדלים זה מזה בחומר שממנו הם עשויים: מתכת בציפוי חרסינה, חרסינה טהורה, וכתרי זירקוניה המועדפים לשימוש היום בשל עמידותם והמראה הטבעי שלהם.

עקירות

במצבים מסוימים אין מנוס אלא לבצע עקירת שן. למשל, כאשר השן איבדה מתמיכתה והיא מתנדנדת, כאשר ישנו ריקבון שלא מאפשר טיפול אחר, או כשישנו הרס הכותרת. הליך של עקירות שיניים הוא לרוב הליך פשוט הנעשה בהרדמה מקומית, במהלכו הרופא יאחז בשן בעזרת כלי מתאים וינדנד אותה עד לניתוק מלא של כותרת ושורש השן.

עקירה כירורגית

זוהי עקירה הנעשית בהליך מורכב יותר כאשר המצב אינו מאפשר אחיזה בשן והוצאתה בצורה פשוטה. אז יש להוציא את השן בחלקים באמצעות פיצול שורשים. הדבר נעשה בשל מיקום בעייתי של השן, כמו בשיני בינה בשל קרבתן לעצם (פירוט בהמשך), בשיניים טוחנות אחוריות שהגישה אליהן בעייתית וכן כאשר ישנו הרס של שורש השן או כשכותרת השן הרוסה. לרוב עקירה כירורגית נעשית כחלק מטיפול כולל.

עקירת שן בינה / טוחנת

כאמור, זהו אחד המצבים הנפוצים הדורשים עקירה כירורגית, בשל מיקומה הבעייתי של השן. עקירת שן טוחנת תעשה באמצעות עקירה כירורגית כאשר זו שן אחורית שהגישה אליה קשה מכדי לבצע עקירה פשוטה או שהאחיזה בה קשה בשל ריקבון מתקדם. כך גם כשמדובר על עקירת שן בינה. לעיתים שן הבינה נמצאת במנח בעייתי, למשל במצב שבו זוהי שן כלואה, שן בינה שכלל לא בקעה. שן כזו יכולה לגרום לכאבים בשל צמיחה עקומה ופגיעה בעצם. אז נדרשים צילומים מזוויות שונות כדי לתכנן את ההליך והעקירה תתבצע במספר חלקים. מדובר על שני הליכים דומים אך מובן שכל מקרה לגופו בהתאם למיקום השן ומצבה.

לאחר העקירה צפויים להיות כאבים בשל ההליך שבו הוצאה השן כולה, כולל השורש. כאבים אחרי עקירת שן צפויים להימשך מספר ימים  , ורמת הכאב אמורה להיות נסבלת. הטיפול עצמו נעשה בהרדמה ולכן הכאבים מורגשים יותר ככל שישנה התפוגגות חומר ההרדמה. כל עוד זו רמת הכאב, משככי כאבים יסייעו להרגעת האזור ולתחושה נוחה יותר. כמו בכל הליך כירורגי, גם בהליך זה ישנו סיכוי להתפתחות זיהום שיתבטא בנפיחות ומוגלה. אז יש ליצור קשר עם המרפאה ולהגיע בהקדם האפשרי.

סתימות

סתימות בשן או בשמן המקצועי שחזור שן הן אחד הטיפולים המוכרים ביותר, והנפוצים במיוחד בקרב ילדים ובני נוער. גורם מרכזי לצורך בטיפול זה הוא עששת. בעששת ישנה פעילות חיידקים ה"חופרים" בשן, והחומר החומצי המופרש על ידם פוגע באמייל השן ויוצר את אותם חורים.

כל עוד מדובר "בחורים" שאינם הגיעו למוך השן וכאלה שלא גרמו להרס כותרתי נרחב ביותר,  סתימות יהוו טיפול מתאים. מצבים נוספים שבהם הטיפול יהיה סתימה: שחיקה שיצרה בשיניים חריצים, שברים קטנים בעקבות פגיעה, או חבלה שבה ניתן לטפל באמצעות סתימת האזור הפגום.

סוגי סתימות שיניים

סוגי סתימות שיניים הקיימים הם סתימות "לבנות" – קומפוזיט, סתימות אמלגם – "שחורות".

סתימות בשן זה כואב

צורך בסתימה עולה בעקבות כאבים הנגרמים כתוצאה מהעששת והפעילות החיידקית. לעיתים, במיוחד בקרב ילדים והחשש ממרפאות שיניים ובכלל כי סתימות בשן זה כואב ישנה נטייה לדחות את הביקור ולקוות כי הכאב הקיים יחלוף. אך למעשה, הפעולה הנעשית במרפאה אינה מורגשת בשל ההרדמה הניתנת לאזור.

הכאב היחיד הוא כאב זריקת ההרדמה המורגש ברגע הדקירה. כאבים ייתכנו גם לאחר הטיפול למשך יום־יומיים אם הכאבים נראים לכם מעבר לסביר, צרו קשר עם המרפאה.

לעומת זאת, הכאב שגורמים העששת והחורים שאינם מטופלים הוא רב ומתמשך. הכאבים גם עלולים להקרין לאזורים רחוקים יותר כמו הלסת והפנים עד כדי כאב ראש. ככל שמצב העששת מתקדם, כך הכאבים גוברים בגלל ההתקרבות למוך השן.

טיפולי שיננית

מומלץ לקבוע טיפולי שיננית באופן קבוע מדי 3–6 חודשים בהתאם להמלצת הרופא. הטיפול הקבוע ימנע הצטברות של אבנית, חיידקים סביב השן וכן חורים בשיניים. שיננית מבצעת גם ניקוי לצביעת כתמי קפאין או עישון.

טיפולים נוספים במרפאתנו:

שיקום הפה

טיפולי שיקום הפה הם מורכבים ומצריכים מומחיות בפה ולסת, טיפולים כירורגיים מתקדמים ושיקומי פה מורכבים. בין היתר טיפולי כתר, השתלות שיניים ובתחומי האסתטיקה הדנטאלית, ציפוי שיניים והלבנת שיניים. 

לסיכום, שמירה על בריאות השיניים והפה היא חשובה מאוד למניעת בעיות שונות. במרפאתו של ד"ר יואב ירון אנו נותנים מענה לבעיות בדרגות חומרה שונות. אנו מציעים מגוון טיפולים בשיטות חדשניות וטכנולוגיה מתקדמת שיביאו לתוצאות אפקטיביות וארוכות טווח גם בבעיות מורכבות.

למידע מרוכז על בריאות השיניים מטעם משרד הבריאות היכנסו לכאן.

ד"ר יואב ירון

ד"ר יואב ירון

מעל 20 שנות נסיון ברפואת שיניים, מנהל הרפואי של מרפאת שיניים בגני תקווה. ד"ר יואב ירון בעל ניסיון רב באסתטיקה ושיקום הפה, דוגל בחדשנות ומשלב בין טיפול מקצועי ומיומנות גבוהה לבין שימוש במכשור חדשני וחומרי גלם איכותיים. במרפאתו מעסיק ד"ר יואב את מיטב המומחים בתחומי ההתמחות השונים כדי לתת את הטיפול המיטבי והרחב ביותר למטופליו.